Farmacja w służbie pacjenta
Jako dziedzina nauki farmacja jest ściśle powiązana z medycyną i w gruncie rzeczy stanowi wobec niej składnik komplementarny. Rolą farmaceutów jest opracowywanie receptur oraz wytwarzanie leków, które mają odnieść założony medyczny skutek i są udostępniane pacjentom pod kontrolą lekarzy.
To dość tradycyjna definicja zawodu farmaceuty, ponieważ dziś pełni on w pierwszej kolejności funkcje handlowca, oferującego w aptekach całą gamę leczniczych produktów. Rzecz jasna studia farmaceutyczne uczą również sporządzania leków i każdy specjalista w tej dziedzinie powinien takie umiejętności posiadać.
Są one bardzo przydatne w przypadku przygotowywania leków recepturowych. Są to preparaty wytwarzane ręcznie bezpośrednio w aptece według wskazań lekarza zawartych na recepcie.
Kiedyś rola receptur w aptekach otwartych była bardzo duża, dziś większość terapii prowadzi się z użyciem gotowych preparatów. Często w taki tradycyjny sposób wytwarza się leki homeopatyczne, które nierzadko są dedykowane konkretnym pacjentom, a więc muszą być specyficzne.