Jak wybrać kierunek studiów?
Pójście na studia to bardzo poważna decyzja, którą jednak rokrocznie podejmuje wiele młodych osób. Niektórzy robią tak ze względu na pewien społeczny przymus, który wymaga tego, aby zdobyć wykształcenie wyższe. Inni nie widzą po prostu lepszej opcji dla siebie i często idą na studia „z nudów”. Jednak rozpoczęcie studiowania tylko po to, aby studiować nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dużo lepiej jest sprecyzować swoje oczekiwania i wybrać taki kierunek studiów, który rzeczywiście może pomóc nam w dalszej karierze zawodowej.
Niestety wiele osób nie wie, jak wybrać kierunek studiów i czym tak w zasadzie się kierować. To może skutkować tym, że wyląduje się w miejscu, w którym niekoniecznie chciałoby się być, a lata studiów będzie można koniec końców uznać za lata zmarnowane. Jak do tego nie dopuścić? Trzeba przede wszystkim dobrze zastanowić się nad tym, co chcemy robić w przyszłości i czym się zajmować. Oczywiście nie każdy nastolatek ma już w głowie ułożony pewien plan na życie, natomiast warto przynajmniej rozeznać się w tym, jakie są w danej chwili potrzeby na rynku pracy. Być może tędy właśnie droga – jeśli nie mamy jednego, konkretnego zainteresowania, warto jest spojrzeć na zawody, które określa się mianem „przyszłościowych” i wybrać coś spośród nich.
Wybór studiów jest dziś niezwykle szeroki, dzięki czemu mamy szansę kształcić się w wielu różnych dziedzinach i obszarach nauki. Ważne jest jednak, aby wybrać ciekawy i interesujący nas kierunek studiów, aby rzeczywiście mieć pożytek z czasu spędzonego w szkole wyższej.
Jakie kierunki studiów gwarantują zatrudnienie?
Spora część studentów dobrze wie, czym chce się w życiu zajmować i do tego dąży, stawiając na taki kierunek, który pomoże im zyskać potrzebne umiejętności i doświadczenie. Ale co z tymi, którzy niekoniecznie mają pomysł na siebie? Mogą oni postawić na takie kierunki, po których stosunkowo łatwo jest znaleźć zatrudnienie. Warto oczywiście wybrać coś, co przynajmniej w części pokrywa się z naszymi zainteresowaniami, choć to nie zawsze się udaje.
Wiele osób odkrywa jednak swoje pasje dopiero w momencie rozpoczęcia studiowania danego kierunku. Po których kierunkach znalezienie zatrudnienia powinno być całkiem łatwe? Będą to przede wszystkim kierunki związane z takimi dziedzinami jak:
- finanse,
- budownictwo,
- informatyka i nowoczesne technologie,
- logistyka,
- wizerunek,
- social media.
Bardzo ciekawą grupą są również kierunki niszowe, które kształcą niewielkie grupy specjalistów w danej dziedzinie. Dobrym pomysłem jest również nauka języków, które to mogą przydać się nam w różnego rodzaju zawodach – cenna jest w szczególności znajomość nieco bardziej egzotycznych języków obcych. Istnieją też pewne kierunki, które wydają się być zbyt ogólnymi i po których znalezienie zawodu może okazać się dość problematyczne – w tym przypadku warto więc stawiać na samodzielny rozwój, a więc różnego rodzaju dodatkowe kursy czy szkolenia specjalistyczne, co w znaczącym stopniu może ułatwić nam poruszanie się po rynku pracy.