Szkoła wyższa - państwowa czy prywatna?
Nie da się ukryć, że zdecydowana większość młodych osób wybiera studia po uzyskaniu wykształcenia średniego. Wybór kierunku studiów czy samej uczelni nie jest jednak łatwy, tym bardziej, że młodzi ludzie dostrzegają coraz więcej możliwości. Na dodatek, mogą wybierać spośród wielu różnych kierunków i kształcić się w związku ze swoimi zainteresowaniami oraz przygotowywać się do wymarzonej pracy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wybiera właśnie studia.
Pozostaje jednak jeszcze jeden bardzo ważny dylemat, a mianowicie ten dotyczący uczelni państwowej oraz prywatnej. Choć zdecydowana większość studentów stawia na uczelnie państwowe to jednak prywatne szkoły wyższe także mają swoje zalety, o których warto pamiętać. Najważniejszy jest oczywiście wybór kierunku, choć bardzo istotne znaczenie ma także wybór samej uczelni. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim uniwersytety, które często mogą pochwalić się niezwykle bogatą historią i tradycją.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każda szkoła wyższa może być uniwersytetem – do tego konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Dlaczego jednak większość osób stawia właśnie na uczelnie państwowe? Chodzi tutaj przede wszystkim o pewien prestiż oraz rozpoznawalność, ale nie tylko. Być może najbardziej istotnym powodem jest fakt, że studiowanie na tego typu uczelniach jest bezpłatne – oczywiście mowa tutaj o studiach dziennych, bo sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku zajęć zaocznych czy wieczorowych.
Jaką szkołę wyższą wybrać?
Uczelnie państwowe to więc przede wszystkim prestiż oraz bezpłatne studia dzienne, choć trzeba zaznaczyć, że także niektóre uczelnie prywatne stwarzają możliwość uzyskania stypendium.
Jest jednak jeszcze jeden bardzo ważny atut, jakim mogą pochwalić się uczelnie państwowe. Chodzi tutaj o dużo bardziej rozbudowaną infrastrukturę, co przekłada się na dużo większy komfort studiowania dla wszystkich studentów. Co przemawia więc za wyborem uczelni prywatnej? Poziom nauczania jest w obu przypadkach dość podobny, choć uczelnie prywatne proponują z reguły nieco bardziej kameralne warunki nauczania i nieco bardziej indywidualne podejście wobec studenta. Na dodatek, w przypadku wielu prywatnych szkół wyższych także można mówić o znakomitym zapleczu infrastrukturalnym.
Sporym plusem jest również fakt, że tego typu szkoły bardzo często oferują specjalistyczne kursy i studia, dzięki czemu studenci być może nieco lepiej mogą przygotować się na wejście na rynek pracy. Oczywiście największym minusem jest opłata czesnego, natomiast wiele osób patrzy na to jak na inwestycję w siebie samego i zdobycie potrzebnych kompetencji zawodowych, a więc w dłuższej perspektywie jest to wydatek, który ma się zwrócić. Warto dodać, że prywatne szkoły wyższe dużo częściej stosują różnego rodzaju innowacyjne metody nauczania. Ostateczny wybór zależy od naszych osobistych preferencji, oczekiwań czy możliwości – należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów, by koniec końców móc podjąć właściwą decyzję.